Okno v kuchyni je zamlžené. Na některých místech se tvoří větší kapky, přes které je malý a pokroucený výhled. Je noc, jsou vidět jen světla. Kus Měsíce stojí nad komínem protějšího baráku a ženou se přes něj mraky. Přes mlhu na okně to není skoro vidět. Kapky nablízko, Měsíc je příliš velký. Otevřu okno, dovnitř proudí chladný temný vzduch, ze světlíku cítím plyn a kuchyňské pachy zezdola. Zbytky pachů, je už dlouho po půlnoci. Přes kus Měsíce rychle kloužou potrhané mraky.

Na chodníku ležel žlutý papír. Menší, přeložený a na něm seznam. Na druhé straně poznamenané číslo mobilu. V seznamu stojí: JABLKA 6x, HERMELÍN MALÝ 4x, SÝR SYPANÝ 2x, JAVOŘIC. PÁR. 8x, KLADENSKA 40 dg, SALÁM ? 30 dg, RONSONY 4x. Až na druh salámu je plán jasný.
Nákupní seznam je jen záznamem nákupního plánu, který se před našima očima zjevuje ve své celistvosti, když seznam píšeme. V hlavě je nákup trasa v krámě, jeho dlaždice a lahůdkové pulty, plastová čelenka prodavačky s igelitovými rukavicemi, které jí nepadnou, pokladní s francouzskou manikúrou, která kamufluje smutek za nehty bílým lakem. Nákupní seznam je soupisem povelů pro uskutečnění nákupu v komplexní situaci obchodu. Každou lidskou aktivitu je možné oholit až na seznam povelů, které, pokud víme jak a kde, můžeme proměnit v akci.

Kdyby byl každý povel, každý řádek ze žlutého papíru jen jednou kapkou, jen jednou situací našeho virtuálního plánu s pokřivenými souřadnicemi skutečného provedení, byl by celý nákup mlhou na okně. Tu i s kapkami nelze jednoduše přepsat do seznamu povelů. Musel by se omezit na jeden jediný bod. OTEVŘI OKNO. Nebo UTŘI SKLO.

Mohlas jít třeba do Německa a nikdy bychom se nepotkali, říkal plešatějící chlápek v café svojí přítelkyni, kterou objímal na koženém sofa. Nebo jsem mohla zůstat v Íránu.