Pod tímto strohým, avšak nejvýstižnějším možným názvem proběhne koncert na památku hudebníka, který by 23. ledna oslavil sedmdesáté narozeniny. Skladatel, textař a kytarista, předák skupin Jasná páka, Hudba Praha a Divoký srdce Michal Ambrož zemřel 31. října 2022, do sedmdesátin mu tedy chyběl přibližně rok a čtvrt. Což o to, na rockera je to celkem požehnaný věk, zvlášť srovnáme-li ho s délkou života členů pověstného „klubu 27“ (Hendrixe, Morissona, Joplin, Jonese a Cobaina) nebo poněkud méně „světově“ s hudebníky z Michalova přátelského okruhu – Vláďou Padrůňkem, Jiřím Jelínkem, Petrem Kalandrou a konec konců i jeho dlouholetým spoluhráčem a kamarádem Ivanem Wünschem, který padesátku překročil pouze o necelé dva roky.

Michal ovšem nebyl jenom rockerem, byl také bratrem, otcem, dědečkem, kamarádem a v neposlední řadě také podnikatelem – provozovatelem malé vodní elektrárny na řece Sázavě v blízkosti Havlíčkova Brodu. Z tohoto úhlu pohledu už se počet let, která mu byla „přidělena“, zdaleka tak štědrý nejeví.

Pokud si v tuto chvíli mohu dovolit být poněkud sentimentální, přesněji řečeno patetický, musím konstatovat, že Michal byl pevnou součástí celého mého „dospělého“ života už od zelených šestnácti let. A rozhodně nejsem sám, těch, jejichž životy jsou pevně propletené s tím jeho, je celá řada.

Právě s některými z nich jsme na oslavu Michalova života a připomínku jeho předčasné smrti připravili pro ty z vás, kteří máte rádi jeho písně, vzpomínkový koncert. Uskuteční se 4. února ve Velkém sále Paláce Lucerna, kam mu přijdou pogratulovat písněmi nejen „mateřské“ kapely Hudba Praha a Jasná páka, ale také hosté, z řad jeho přátel – Jan Haubert, Karel Malík, Olin Nejezchleba, David Koller se svým bandem, Márdí nebo Mardoša s Milanem Caisem.

Jsem si jist, že to bude smutné i veselé, přesně tak, jak to měl Michal rád. A už teď mám lehce smíšené pocity – rád na Míšu vzpomínám, ale nerad si připouštím, že už nežije. Ještě štěstí, že žijí jeho písně. Tak na zdraví do jejich dalších let!