Publicista a kritik Bohumil Doležal, laureát Ceny Revolver Revue za rok 2011, ukončil dnes, 17. listopadu 2013, po poslední bleskové výměně šéfredaktorů v Mladé frontě Dnes a Lidových novinách spolupráci s oběma listy. Přinášíme zdůvodnění jeho rozhodnutí:

Krátce po říjnových volbách do Poslanecké sněmovny byla provedena výměna šéfredaktorů ve dvou velkých českých denících, v Mladé frontě Dnes a v Lidových novinách. Stalo se to za doprovodu útěšných řečí o dlouho připravovaných krocích a vzájemné shodě.

Přitom od léta vlastní oba listy velkopodnikatel Andrej Babiš, nyní tedy i tiskový magnát a lídr silného parlamentního uskupení, faktický vítěz voleb.

Výměna je pro mne výrazným signálem proměny politických poměrů v ČR, a to proměny výrazně k horšímu. Čeští politici i novináři přitom chtě nechtě spolupracují na vytváření iluze „jako by se nechumelilo“.

Nechci se na tomto tyátru podílet. Proto jsem se rozhodl, že od nynějška nebudu v obou listech publikovat. Vím, že nové vedení z toho hlava bolet nebude, ale nedělám to kvůli nim, dělám to kvůli sobě: něco podobného jsem totiž zažil po ruské invazi v roce 1968 a nemám to na stará kolena zapotřebí.

Bohumil Doležal, 17. listopadu 2013