Čtvrtek 5. 9. 2019, Píp-píp-píp-pííííííííp. Radiožurnál, je 18. hodin Jsou tu hlavní zprávy: [Martin Křížek hlásí:] Věra Jourová podle premiéra Babiše nebude mít v nové Evropské komisi na starosti dohled nad dodržováním zásad právního státu. [Mluví Andrej Babiš:] „Já si myslím, že to tak nedopadne, protože někteří budou říkat, no, ta Jourová ta je od Babiše, a Babiš je kámoš Morawieckého, Orbána...“ [Následuje přehled zpráv, o hurikánu Dorian, vítězství českých basketbalistů na MS nad Tureckem, doprava, počasí.] Dobrý podvečer vám od mikrofonu přeje Martin Křížek. Radiožurnál, hlavní zprávy. Víme, co se děje. [Martin Křížek hlásí:] Věra Jourová z hnutí ANO v nové Evropské komisi dohled nad dodržováním principů právního státu nejspíš na starosti mít nebude. Myslí si to premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Na překážku jsou podle něj hlavně jeho blízké vztahy s polským a maďarským premiérem. [Mluví Andrej Babiš:] „Pokud by Česká republika, český komisař měl mít na starosti právní stát, tak by to byla obrovská důvěra. Ale, já si myslím, že to tak nedopadne, protože na druhé straně by mohli argumentovat, že teda já samozřejmě mám..., někteří budou říkat, no, ta Jourová ta je od Babiše, a Babiš je kámoš Morawieckého, Orbána...“ [Martin Křížek hlásí:] Právě polskou a maďarskou vládu Evropská komise prověřuje kvůli podezření, že pravidla právního státu porušují. Nastupující předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová dnes na twitteru uvedla, že obsazení jednotlivých postů oznámí v úterý.

A teď ten podnět:

1. Je nutné proškolit redaktory ČRo, aby zpravodajství neopírali o obraty typu „podle premiéra“, „myslí si to premiér“, „nejspíš“, „podle něj“ apod. Někteří posluchači by mohli upozornit na to, že to není žádná zpráva. Bude lepší, když myšlenky toho člověka bude veřejnoprávní rozhlas prezentovat prostě jako fakta.

2. Dále je třeba dbát na to, aby se pojmy, které na podvědomí posluchačské veřejnosti působí blahodárně, opakovaly co nejčastěji. V této relaci se např. spojení „právní stát“ vyskytuje jen čtyřikrát. Snad by v redakci ČRo mohla vzniknout nějaká vnitřní směrnice, která by ukládala, že během necelých dvou minut musí slova jako „demokracie“, „zásady“, „spravedlnost“ nebo „právo“ zaznít aspoň šestkrát. Na kontextu nezáleží.

3. V textu zpráv je třeba ještě více posílit dojem, že instituce Evropské unie jsou vůči Česku nepřátelské, aby si na to zvykl i dosud nezaujatý nebo mimoděk naslouchající posluchač. Z uvedeného příkladu o myšlení našeho premiéra to sice vyplývá jasně, ale pro posluchače, které jsme ještě nezpracovali, to je jen takový náznak a to je málo.

4. Ve smyslu předchozích tří bodů by bylo vhodné instruovat premiérovy poradce, někdy se ten jeho projev totiž špatně stříhá – nechť to však Rada pro rozhlasové a televizní vysílání tlumočí taktně, aby to PR tým předsedy vlády nebral jako vměšování do svých vnitřních záležitostí.

5. V zásadě je ale možné zpravodajství Radiožurnálu pochválit. Význam slova „zprávy“ přeměňuje už dlouhodobě a úspěšně. Zvláštní ocenění si zaslouží skutečnost, že uvedený příklad nebyl promarněn v běžné zpravodajské relaci, nýbrž byl zařazen do zpráv „hlavních“ v šest večer. Vyznamenat!