• Anketa / F. X. Šalda MMXVII (z aktuálního vydání RR novin)
  Arsenál
  16. 11. 2017
  Anketa / F. X. Šalda MMXVII (z aktuálního vydání RR novin)

  Zvláštní vydání RR novin, které je v těchto dnech možno bezplatně získat nejen v redakci Revolver Revue, ale i v řadě vybraných knihkupectví, škol, galerií, kaváren, divadel a na jiných veřejných místech, obsahuje rozsáhlou anketu věnovanou osobnosti a dílu F. X. Šaldy (1867–1937), u příležitosti jeho letošních životních výročí.
   

  více
 • Zemřel Jan Steklík
  Bubínek Revolveru
  13. 11. 2017
  Zemřel Jan Steklík

  V sobotu 11. listopadu zemřel výtvarník a vizuální básník Jan Steklík (nar. 1938 v Ústí nad Orlicí). Studium Střední průmyslové školy textilní nedokončil, už v době školní docházky se věnoval vlastní tvorbě. V roce 1963 založil spolu s Karlem Neprašem Křižovnickou školu čistého humoru bez vtipu.

  více
 • Jak kdo
  Arsenál
  13. 11. 2017
  Jak kdo

  U příležitost právě vydané knihy Adama Drdy Jak kdo, která je výborem z jeho publicistických textů z posledních dvou dekád, dnes přinášíme čtenářům Bubínku Revolveru autorův úvodní text.

  více
 • Od Slovníku k Šaldovi, od vzpomínky k úvaze o kritice
  Arsenál
  5. 11. 2017
  Od Slovníku k Šaldovi, od vzpomínky k úvaze o kritice

  U příležitosti udělení Ceny Jaroslava Seiferta Jiřímu Brabcovi a Jiřímu Opelíkovi připomínáme čtenářům Bubínku Revolveru recenzi na Opelíkovu knihu Uklizený stůl a přinášíme zde Brabcův příspěvek z RR konference o Janu Lopatkovi, kde se mj. vrátil ke společné práci na samizdatovém Slovníku českých spisovatelů.

  více
 • Skála a úskalí
  Bubínek Revolveru
  30. 10. 2017
  Skála a úskalí

  Dílo Františka Skály mi bylo vždy sympatické. Komu by se taky nelíbily jeho objekty z přírodních materiálů, jemně sugestivní sošky z naplaveného dřeva či mořských řas z počátku devadesátých let, ručně psané a ilustrované deníky z cest či objekty ze samorostů? Umělcův rukopis je v těchto artefaktech lehce zřetelný

  více
 • Volby, Babiš, Bureš
  Bubínek Revolveru
  18. 10. 2017
  Volby, Babiš, Bureš

  Slovenský Ústavní soud zrušil před pár dny verdikty nižších instancí, podle nichž byl Andrej Babiš neoprávněně evidován jako spolupracovník Státní bezpečnosti s krycím jménem Bureš. Má to nemalý význam. Všichni sice dávno vědí, že hnutí ANO vede někdejší režimista

  více
 • Za Ivo Vodseďálkem (1931–2017)
  Bubínek Revolveru
  16. 10. 2017
  Za Ivo Vodseďálkem (1931–2017)

  Ivo Vodseďálek dokázal na mnoha místech svého básnického a prozaického díla rafinovaně „naivistickou“ stylizací evokovat nejeden unikavě znepokojivý stav duše, pro který nejenom čeština, ale možná žádný z jazyků na světě nemá ve slovnících dostatečně přiléhavé jméno.

  více
 • Člověk mohl jen tušit, jaká je to všechno levárna (ad výtvarné komise v době normalizace)
  Arsenál
  11. 10. 2017
  Člověk mohl jen tušit, jaká je to všechno levárna (ad výtvarné komise v době normalizace)

  V novém čísle Revolver Revue (108/2017) vyšel mj. pod výše uvedeným názvem rozsáhlý blok o výtvarných komisích v době normalizace. Čtenářům Bubínku Revolveru dnes přinášíme úvodní text Viktora Karlíka a rozhovor s Karlem Halounem.

  více
 • K nedožitým stým narozeninám Zdeňka Urbánka
  Arsenál
  9. 10. 2017
  K nedožitým stým narozeninám Zdeňka Urbánka

  U příležitosti stého výročí narození prozaika, esejisty, překladatele a jednoho z prvních signatářů Charty 77 Zdeňka Urbánka (12. 10. 1917 – 12. 6. 2008) připomínáme jeho vzpomínku na Jana Lopatku napsanou pro Revolver Revue č. 26/1994, kde vyšla v rámci bloku nazvaného „…a nastavit srdce dobře mířené ráně“ (též in Jan Lopatka /1940–1993/, Edice RR, 2017).

  více
 • Na Topolův román s citem
  Bubínek Revolveru
  5. 10. 2017
  Na Topolův román s citem

  Otec, matka a dvě děti, ústřední postavy románu Jáchyma Topola Citlivý člověk (Torst 2017), vyvolávají rozpaky ne nepodobné těm, které od počátku své literární existence vzbuzuje Haškův Švejk. Stejně jako on i Topolovi nehrdinští hrdinové nezapadají do žádné charakterové škatulky vymezitelné psychologickou definicí

  více
 • Morituri
  Arsenál
  2. 10. 2017
  Morituri

  Z právě vydané nové knihy prozaika, publicisty a překladatele Jaroslava Formánka MORITURI přinášíme čtenářům Bubínku ukázku a zveme na autorské čtení, které se společně s uvedením další prózy vydané v Edici RR, Domu Dagmar Urbánkové, a nového čísla Revolver Revue (108/2017)

  více
 • Den kulturního klidu
  Bubínek Revolveru
  25. 9. 2017
  Den kulturního klidu

  „Méně výstav a více umění!“ – „Umění je nemnoho, ale mělo by ho býti mnohdy ještě méně. Mělo by býti méně výstav; střídá se jich v Praze tolik, že pro spoustu obrázků už není vidět umění.“ Tímto titulkem a citovanými větami začíná Josef Čapek svůj text z roku 1922, který čtenářům Bubínku Revolveru níže připomínáme.

  více

Pages